Osnovna škola Miroslava Krleže Čepin

Mir je moj đir

Dabar 2017.

« Siječanj 2022 »

Ispis statistike od 5. 6. 2018.

Ekolozi u akciji
Autor: Maja Katalinić, 10. 2. 2016.

Nedavno su se u našu školu uselile čudne životinje: medvjed, žabac i dupin. U početku smo ih radoznalo promatrali, no ubrzo smo saznali čemu one zapravo služe. Saznali smo da su to simpatični spremnici za otpad koje nam je donirala Općina Čepin.

O tome smo razgovarali sa Zlatom Matusina, profesoricom biologije i voditeljicom grupe ekologa u školi.

Koja je važnost ekologa i ekologije uopće i u školi?

- Važnost ekologije je da promatra međusoban odnos čovjeka i okoliša, a ekolozi su ljudi koji će svrnuti pozornost na loše djelovanje čovjeka na prirodu.

Koliko je ekologa u Vašoj grupi, kakav vam je plan i program i koje akcije provodite?

- Grupa broji 11 učenika 5. razreda. Naš plan i program se temelji na razvijanju ekološke svijesti kod učenika, a akcije koje provodimo su: sakupljanje starog papira, izrada ekoloških suvenira te project “EE-otpad, ej, što je to?“. Sudjelujemo i u Emmezetinom nagradnom natječaju “Mali ekolozi-velike nagrade”.

Zanimljiv nam je Eko-kutak koji čine simpatični spremnici za otpad i lijepo oslikani zidovi. Opišite nam Eko-kutak i recite čija je ideja to bila.

- Nakon što smo dobili spremnike, ideja se sama rodila. Osmislili su ga ekolozi zajedno s našom bivšom učenicom T. Pašti koja je oslikala zidove.

Jedna ilistracija predstavlja drvo kao simbol života i izvor kisika, a ruke simboliziraju zajedništvo u brizi za okoliš. Druga ilistracija predstavlja loš odos čovjeka prema prirodi i svatko jasno može razumjeti poruku kako se (ne)odnositi prema okolišu.
U istom kutu su i navedeni spremnici te sve zajedno čini cjelinu koja objedinjuje brigu za okoliš.

Raazvrstava li se otpad u spremnike i kako?

- Još nismo krenuli u razvrstvanje, ali radimo na tome i na vrijeme će spremnici biti obilježeni za posebne vrste otpada na zadovoljstvo svih.

Recite nam neku poruku za kraj.

- Svi se moramo brinuti o prirodi i čuvati ju za buduće naraštaje!

Razgovarali novinari:
M.Šuntić i I.Vuknić