ODRED IZVIĐAČA „SUNCOKRET“ ČEPIN
Autor: Marija Dorić, 20. 3. 2019.

Odredski tečaj za vođe i pomoćnike vođa patrola i buduće vođe i pomoćnike vođa patrola

U novim prostorijama odredskog stana Odreda izviđača „Suncokret“ Čepin održavaju se redovite aktivnosti: patrolni sastanci, sastanci družina i sastanci Uprave Odreda.

Dana 16. ožujka 2019. započeo je s radom i stalni odredski tečaj za vođe patrola, pomoćnike vođa patrola, buduće vođe patrola i buduće pomoćnike vođa patrola. Svi izviđači u Odredu znaju koliko je potreban ovaj oblik stjecanja kadrovske kvalifikacije operativnih izviđačkih funkcionera. S obzirom da su tečajske jedinice uzorne izviđačke jedinice, polaznici će biti organizirani u izviđačkoj patroli koja će učiti više od redovitih patrola u prostoriji, ali i u redovitim i težišnim aktivnostima prirode koju izviđači toliko cijene i vole. Naučit će, ne samo što, nego i kako raditi na svojim dužnostima. Moći će i raditi u svojim osnovnim radnim jedinicama gotovo paralelno uz vlastito osposobljavanje. Organizacije tečaja i njegovog ostvarenja prihvatili su se punoljetni članovi organizacije iz kategorije brđana koji su vođe družina s izviđačkim potrebitim znanjem i iskustvom. U najvažnijim akcijama će im pomagati i Klub brđana što je u ovom odredu neizostavna praksa kada se radi o težišnim aktivnostima odreda i njegovih sastavnih jedinica. U bliskoj budućnosti Odred će upotpuniti dijelove organizacijske strukture. Zahvaljujući nesebičnoj podršci Općine Čepin u kojoj je sjedište i stan Odreda, jedinica i ima i prirodne i stambene i  materijalno-novčane uvjete za kvalitetno ostvarenje programa izviđačkog pokreta. Njeni izviđači i planinke to jako dobro znaju i žele  u znak zahvalnosti Općini i njezinom susretljivom načelniku Draženu Tonkovcu postići što bolje rezultate u ostvarenju i općeg programa kroz stupnjeve: javor za izviđače i letove za poletarce, i njezinog posebnog programa kroz izviđačka vještarstva i vještine poletaraca. Primjera radi, u dogovoru s vatrogasnim časnicima DVD u Čepinu sljedeći mjesec počinje i nastava s praktičnom obukom za vještarstvo VATROGASAC. Izviđači ne žele previše eksponiranja jer je skromnost uvijek bila, a treba biti i ubuduće vrlina važna za izviđački život. Najbitnije je da njihova jedinica radi prema planu i programu koji je sama donijela i da krajem izviđačke godine i sebi i osnovnim školama na kojima radi i Općini podnosi izvješća. Ono divno i dragocjeno zbog čega izviđač vrijedi biti, neka ostane u srcima poletaraca, pčelica, izviđača, planinki, brđana i brđanki.