« Listopad 2021 »

Ukupno: 207386
Riječ dajemo teti kuharici

Kuhinja zauzima važno mjesto u svakoj školi pa tako i u našoj, a glavni lik u toj priči je kuharica. U našoj školi to je teta Slavica koju svi jako dobro poznajemo i volimo.

Možemo ju vidjeti pred veliki odmor kako žurno nalijeva čaj ili maže kruh za užinu, te slaže na stolove u blagovaonici. Niži razredi užinaju u učionicama, a viši u blagovaonici koja za vrijeme velikog odmora podsjeća na košnicu. Kuharica uglavnom nema vremena za priču, no mi smo joj ukrali malo vremena. Rado je prihvatila razgovor.

Koliko ste dugo u našoj školi i kako se osjećate?

-U vašoj školi radim 19 godina. Svoj posao izuzetno volim, a posebno zbog rada s djecom koja su uvijek vedra i vesela.

Kakvo je vaše radno vrijeme i stignete li sve na vrijeme pripremiti?

-Svakodnevno radim u dvije smjene. Najprije pripremim hranu za prvu smjenu. Podijelim, te počistim blagovaonicu i kuhinju. Odlazim kući da bih se ponovno vratila i to isto odradila u drugoj smjeni. Gotovo sam uvijek u žurbi, ali uspijevam sve napraviti na vrijeme.

Tko sastavlja jelovnik i kako on izgleda?

-Jelovnik sastavljamo zajedno ravnateljica, tajnica i ja svaki tjedan. Trudimo se da hrana bude što raznovrsnija i što zdravija. U jelovnik je uvedena SHEMA ŠKOLSKOG VOĆA što posebno pozdravljam. Što više voća, to bolje, jer mi se čini da djeca nisu naučena jesti voće.

Koliko se učenika hrani?

-Ove se godine hrani oko 280 učenika, znatno više u odnosu na prethodne godine.

Što učenici najradije jedu, a što ne vole?

-Učenici najradije jedu pizzu, a ne vole sirni namaz, no ima učenika koji jedu sve.

Što radite s ostatcima hrane?

-Ne ostane puno hrane, a što ostane, pojedu učenici koji se ne hrane. Sva je hrana svježa i birana i nema razloga da se ne pojede.

A sad nešto osobno: Vaše najdraže jelo? Kuhate li radije svojim ukućanima ili učenicima?

-Volim jesti sve, ništa posebno ne izdvajam. Više volim kuhati svojima kod kuće jer nisu izbirljvi.

Što biste za kraj poručili učenicima?

-Pojedite svu hranu, pa i onu koju manje volite, jer sva je hrana zdrava, svježa i birana. Ako ne možete pojesti, podijelite s prijateljem. Nikako ne bacati hranu u koš!

Razgovarali: Martina Šuntić i Ivan Vuknić, 7.a