« Prosinac 2021 »

U Čepinu je izviđački pokret započeo 1956. godine. Jedinice koje su okupljale čepinsku djecu, omladinu i radničku omladinu bile su: Četa izviđača "Ignjo Batrnek-Mali" Čepin koja je prerasla u Odred izviđača Ignje Batrneka Čepin. Kasnije se pristupilo prelasku rada na osnovne škole gdje su svoja sjedišta imali Odred izviđača "Ignjo Batrnek-Mali" na istoimenoj školi i Odred izviđača  "Vladimir Nazor"  na istoimenoj školi. Najpoznatije izviđačke ličnosti tih vremena su Horst Zavacki prvi starješina čete i odreda,  a malo kasnije i Šmit Zdenko starješina Odreda "Ignjo Batrnek-Mali"i Tihomir Dešić starješina Odreda "Vladimir Nazor". Horst je bio još i starješina čete izviđača-zrakoplovaca "Franjo Kluz" Osijek i starješina Odreda izviđača"Bratstvo - jedinstvo" Osijek. Njegov sin Stjepan Zavacki  danas je među osnivačima  Odreda, član odredske skupštine na kojoj je izabran i za člana Uprave odreda. Izviđači pamte i Predraga Bajamića načelnika Odreda izviđača "Ignjo Batrnek-Mali" koji je stradao u prometnoj nezgodi sa smrtnim posljedicama za vrijeme izviđačke akcije Saveza izviđača Zajednice općina Osijek 1977. a koja je nosila naziv "Zavjet uz granični kamen".

Neobičan je podatak da je u bivšoj jugoslavenskoj državi Čepin bilo mjesto koje nije bilo općina, a imalo je dva izviđačka odreda. Čepinski su izviđački odredi pripadali Savezu izviđača općine Osijek, koji je u gradu još imao (i to u vrijeme kulminacije uspješnog rada), četiri odreda i samostalne čete u Laslovu, Tenji i Bijelom Brdu. Za istraživanje povijesti izviđačkog pokreta od 1950.-1990. zanimljivo bi bilo saznati  koja su još mjesta (u tadašnjoj SR Hrvatskoj) koja nisu bila općine imali po dvije samostalne izviđačke jedinice. Današnja situacija:U Osijeku djeluje jedan odred izviđača koji pripada Savezu izviđača  Osječko-baranjske županije, jedan koji joj ne pripada i u Čepinu od danas djeluje jedan odred  koji pripada Savezu izviđača  Osječko-baranjske županije .   Sve tri izviđačke jedinice udružene su u Savez izviđača Hrvatske i Međunarodnu organizaciju Izviđačkog pokreta.

Od 1990. i 1991. prestali su s radom čepinski izviđački odredi sve do 2015. g., kada smo osnovali novi Odred izviđača "Suncokret" Čepin.