« Siječanj 2022 »

Ukupno: 207297
220 godina OŠ M. Krleže

220 GODINA OSNOVNE ŠKOLE MIROSLAVA KRLEŽE U ČEPINU

Vrata osnovne škole u Čepinu otvorena su još davne 1787. godine, i do danas nisu zatvarana.

Prema postojećim zapisima školska prostorija (učionica) u prvim početcima je u sastavu vlastelinskog dvora ili u župskim prostorijama, a vrlo često učionica je i stan učiteljev. Djecu obučava jedan učitelj, koji je u pravilu stranac, a nastava se izvodi na njemačkom i mađarskom jeziku. Tako je bilo sve do 1865. godine kada općinske i crkvene vlasti uzimaju u zakup kuću za potrebe škole te preuzimaju brigu o učitelju. Naime, sve do tada škola je bila pod neposrednim patronatom vlastelina, grofa Adamovića, a učitelj je, vrlo često, primao plaću u naravi. Za obavljanje orguljaške službe učitelj je od grofa dobivao u najam 6 jutara zemlje. Škola je do tada često mijenjala lokaciju. Na mjestu zakupljene kuće za potrebe škole 1899. godine sagrađena je prva školska zgrada sa četiri prostorije. Već tada u školi rade tri ili četiri učitelja. Mnogi mještani Čepina još i danas se sjećaju tada najveće zgrade u selu kojoj je 1952. godine dozidan kat, tako da je nakon toga imala 8 učionica. No već 1968. godine iz sredstava samodoprinosa Općine Osijek na istoj lokaciji se gradi današnja školska zgrada. Dakle na mjestu današnje zgrade Osnovne škole Miroslava Krleže nastava se odvija već više od 140 godina.

Osnovna škola Miroslava Krleže, sljednica je prvo osnovane škole u Čepinu. Bila je to Niža pučka škola, Niža pučka škola s opetovnicom, Sedmoljetka i konačno od 1953. godine osmogodišnja škola. Vrlo čest je slučaj da se zbog velikoga broja djece koja pohađaju školu, u prvih 60 godina prošloga stoljeća nastava izvodi na više lokacija, ne smo u školskoj zgradi, već i u nekim drugim prostorima.

Iz škole u Čepinu u život su kročile tisuće učenika. Uz njenu svjetlost prva slova su naučili i prve pjesmice otpjevali mnogi ranije, a i danas poznati i ugledni građani naše zajednice. Znanstvenici, liječnici, umjetnici, sportaši, radnici svih profesija svojim marljivim radom, ponosom i dostojanstvom pronose ime svoje škole i mjesta.

Značajni su rezultati koje su postizali učenici pod vodstvom marnih učitelja. Osvajana su prva mjesta na državnim natjecanjima u nogometu (1962. g.), odbojci (1976. g.) atletici (2001. g.). Škola sa svojim učenicima stalno sudjeluj na završnim (državnim)  natjecanjima učenika iz gotovo svih područja ( hrvatski jezik, matematika, tehnička kultura, informatika, sport…).

No o svemu ovome puno više će se pronaći u monografiji koju povodom obilježavanja 220 godina rada škole izdaje Osnovna škola Miroslava Krleže.

Predstavljanje ove vrijedne knjige održat će se danas, 11. lipnja s početkom u 18,00 sati uz prigodni kulturno umjetnički program, a u nazočnosti brojnih gostiju, poznatih ličnosti iz političkog, kulturnog i gospodarskog života naše Županije  te bivših učenika škole.

Ova monografija samo je nastavak prije 20 godina izdane monografije „ 200 godina školstva u Čepinu”, a zajedno svjedoče o jednom vremenu, o jednoj sredini koja se, unatoč svim nedaćama, stalno razvija i napreduje.

Jer, kako kaže Petar Preradović „ Narod bez svoje povjesnice, putnik bez putnog lista“, a naš poznati učitelj Davorin Trstenjak „Uzor, uzor, primjer. Sve drugo je uzalud”, osnovna je misao vodilja svih učitelja kroz povijest rada škole u Čepinu.

Čepin, 11. lipnja 2008. g.

Josip Ambroš