STEM-ovci na terenskoj nastavi u Voćinu i na Jankovcu
Autor: Marija Dorić, 10. 5. 2023.

STEM-ovci na terenskoj nastavi u Voćinu i na Jankovcu

U subotu 6.5.2023. posjetili smo Geoinfo centar u Voćinu. Projekt Geo priče UNESCO geoparka KK.06.1.2.01. jedan je od najznačajnijih projekata Javne ustanove Park prirode Papuk. Nositelj projekta je Javna ustanova Park prirode Papuk, a projektni partner je Županijska uprave za ceste Virovitičko-podravske županije.

Cilj je projekta je doprinijeti povećanju održive privlačnosti javne turističke infrastrukture kako bi se, povećanjem ciljanih dnevnih posjeta i uspostavom boljeg upravljanja posjetiteljima, poboljšao turistički potencijal kontinentalne Hrvatske te na taj način doprinijelo ostvarenju pozitivnih gospodarskih učinaka na lokalno i regionalno gospodarstvo. Također je cilj unaprijediti turističku infrastrukturu uvođenjem inovativnih načina prezentiranja povijesno – kulturnog, geološkog i biološkog bogatstva te boljeg sustava upravljanja posjetiteljima s ciljem povećanja broja posjetitelja Parka prirode Papuk, produljenja njihova boravka i održivog društveno – gospodarskog razvoja.

U centru smo uz pratnju vodiča razgledali tri postava: postav geologije, postav biologije i postav kulturno-povijesne baštine. Najzanimljiviji je bio film koji smo pogledali u 5D kino dvorani. Saznali smo kako se razvijao život na zemlji od prajuhe do prvih biljaka i životinja sve do vladavine dinosaura i pojave čovjeka. Uz interaktivne ekrane i zid ekosustava sa svim zanimljivim podatcima o živom svijetu Papuka – tu su i zbirke danjih i noćnih leptira, kornjaša i kukaca vezanih za vodu kao i više herbarija livadnih i šumskih biljaka. Nakon Voćina bili smo u park šumi Jankovac gdje smo uživali u ljepoti staništa, odmorili se i zabavljali. U pratnji učenika bili su učitelji Antonela Štulac, Zlata Matusina i Ivan Čurman.

Zlata Matusina, nastavnica biologije i kemije

Više o samom projektu: STEM (g)radionica