Projekt STEM (g)radionica
Autor: Marija Dorić, 4. 11. 2023.

I ove školske godine nastavljamo s projektom STEM (g)radionica. U mjesecu rujnu ugostili smo predstavnike Poduzetničkoga inkubatora BIOS, koji su, u sklopu projekta RZC PAN održali tri petodnevne radionice: 3D modeliranje, 3D ispis i Programiranje u Pythonu.

3d modeliranje

U našu je školu došao Tomislav Pandurić, stručnjak za 3d oblikovanje. Radionica pod nazivom 3d modeliranje trajala je od ponedjeljka 11. rujna do petka, 15. rujna 2023. svakog dana od 16 do 19 sati.

Učenici su na radionici radili u Autodesku Tinker CAD-u. U Tinker CAD ih je uveo voditelj Tomislav Pandurić te im pokazao svakakve prečace. Objasnio je učenicima osnove i u četvrtak, 14.9. 2023. učenici su dobili zadatak napraviti raketu. Neki su pravili uz voditelja, a neki bili vješti i uspjeli sami. Zadnji dan radionice učenici su mogli izraditi što god žele samostalno. Bili su veoma domišljati i izmodelirali svakojake predmete. Voditelj Tomislav Pandurić učenike je u kratkom vremenskom roku dobro naučio koristiti se Tinker CAD-om.

Radionica 3d ispis

Od 18. do 22. rujna 2023., od 16 do19 sati održana je radionica 3D ispis. Radionicu je održao Mario Čačić. Neki modeli kreirani na radionici 3d modeliranje ispisani su FDM tehnologijom ispisa u našoj školi gdje je učenicima objašnjeno kako pripremiti model za ispis, kako namjestiti parametre ispisa u alatu CURA, koji se problemi često susreću u aditivnim tehnologijama te kako probleme izbjeći. Ostale tehnologije ispisa učenicima su prikazane i objašnjene video materijalima i demonstracijski, premda takve uređaje nemamo u školi.

Zadnji dan radionice bio je terenski na lokaciji BIOS gdje se nalazi pogon s industrijskim 3d printerima na smolu, prah, granule i ostale metode 3d ispisa koje se koriste za proizvodnju u industriji te su teško dostupni školskim i kućnim radionicama zbog dimenzija, cijene ili složenosti upravljanja. Sam proces u kojemu učenici svoje virtualne, računalom oblikovane ideje pretvaraju u stvarne, uporabne i fizičke, doprinosi razvoju kreativnosti i tehničkoj pismenosti učenika. Možemo zaključiti kako je tehnologija proizvodnje 3d ispisom jedna od tehnologija proizvodnje sadašnjosti i budućnosti.

Programiranje u Pythonu

Od 25. do 29. rujna 2023. održala se 3. radionica u organizaciji Panonskog regionalnog obrazovnog centra: programiranje u programskom jeziku Python, voditeljica Hana Lelas. Radionice su bile svaki dan od 16 do 19  sati, a sudjelovalo je oko 20 učenika. Radionica je bila zanimljiva i zabavna te su učenici naučili nove i unaprijedili svoje programerske vještine.

Na kraju radionice učenici su dobili potvrde i priručnike za programiranje u Pythonu.

Leon Zakanji, učitelj informatike i TK

Više o samom projektu: