ZIMSKE RADIONICE U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Josip Ambroš, 12. 1. 2012.

U našoj školi se tijekom zimskih praznika organiziraju zimske radionice. Već više od 5 godina u to vrijeme učenici s učiteljima provode svoje slobodno vrijeme u odgojnim, obrazovnim ali prije svega zabavnim radionicama koje biraju i pripremaju zajedno.

Ideja je nastala nakon provedene ankete u kojoj su se djeca izjasnila da će zimske praznike provesti kod kuće gledajući TV i igrajući se na računalu.

Dakle, već početkom 11. mjeseca učenici na sjednicama Vijeća učenika počinju razgovarati o radionicama, učitelji daju svoje prijedloge, djeca se prijavljuju za one radionice koje bi rado posjetili, priprema se sav  potreban materijal, piše se raspored radionica i to tako da djeca mogu posjetiti što veći broj radionica (da se vremenski ne „preklapaju“).

Skupine se formiraju prema interesu, a uzrast nije bitan. Voditelji su učitelji, ali mogu biti i djeca (radionica brake-dance). Radionice nisu vezane za struku, npr. profesorica matematike radi salvetnu tehniku s keramičkim pločicama, matematički origami i slično,   profesor stranog jezika je vodio turnir u play-stationu, domari su pomagali u radionici čišćenja učeničkih stolaca brusnim papirom i lakiranjem, vjeroučiteljica je s djecom pekla palačinke, mala peciva sa sirom, tu su bile i radionice zlatoveza, odlazak na bazene i klizalište, potraga za izgubljenim blagom, projekcije crtića, izrada povijesnih dvoraca i dvorca s Disneyevim junacima, izrada lutkica, vunenih čupavih loptica, turniri u malom nogometi i u stolnom tenisu, itd.

Ove godine smo ponudili 8 radionica različitih sadržaja i područja. Raspravljali smo o herojskoj borbi Vukovara,rdadili u  kreativnoj radionici, modelirali plastelinom, oslikavali staklene predmete, igrali stolni tenis, održali tečaj geogebre, izrađivali matematički origami, oblikovali i oslikavali predmete od drveta.

Najposjećenije radionice su bile: „Vukovar“ - projekcija dokumentarnog filma i javna rasprava,   radionica obrade i oslikavanja drveta „Zimska idila“ gdje su učenici malim prilagođenim električnim strojevima izradili prikaz zime u šumi i matematički origami.

Radionice su korisne kao dio školskog preventivnog programa, a neprocjenjiv je njihov doprinos školskom ozračju – tijekom ovih radionica učitelji i učenici se bolje upoznaju u opuštenoj atmosferi, okupljeni oko zajedničkih interesa, neopterećeni vremenom i ocjenama (radionica o Vukovaru je potrajala čak tri sata).

Ozračje na zimskim radionicama vidljivo je i na priloženim fotografijama.

Radionica izrade matematičkih origamija

Zimska idila - rezultati rad u tehničkoj radionici