Klokan bez granica 2012.
Autor: Gordana Vlahović, 20. 1. 2012.

Matematičko natjecanje "Klokani bez granica" je već dobro poznato našim učenicima. Na svakom natjecanju do sada smo se lijepo družili, zasladili i primili poklončiće. Na kraju smo se iznenadili kada su i učenici koji nemaju odličnu ocjenu iz matematike postigli izvrsne rezultate i primili nagradu.

Ove godine natjecanje se održava 15. ožujka u 12,30 sati. Prijave u školi za natjecanje primaju se najkasnije do 3. veljače ( a škola prijave šalje do 5. veljače). Uplatu (15 kn) je potrebno izvršiti do 3. veljače. Prijave i uplate primaju razrednici u razrednoj nastavi, učitelji matematike i pedagoginja.

"Klokani bez granica"

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Međunarodno matematičko natjecanje  "Klokan bez granica" 2011.

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva 17. ožujka 2011. godine u 12 sati i 30 minuta održano je po trinaesti put Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica".
U isto vrijeme s približno istim zadacima natjecali su se učenici Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Nizozemske, Norveške, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država i Venezuele.
Kao novi članovi pridružili su nam se učenici Obale Bjelokosti, Kolumbije, Indonezije, Mongolije i Tunisa.

Natjecalo se 6.500.000 učenika u 51 zemlji, što ovo natjecanje čini najvećim školskim natjecanjem svijeta.

U Hrvatskoj je natjecanje održano u 287 osnovnih i 69 srednjih škola u svim županijama, a učenici su se natjecali podijeljeni u šest kategorija:

LEPTIRIĆI      – II i III razred osnovne škole – (7290 učenika) - L
ECOLIERS       – IV i V razred osnovne škole – (6585 učenika) - E
BENJAMINS    – VI i VIIrazred osnovne škole – (4882 učenika) - B
CADETS          – VIII razred osnovne i I razred srednje škole – (2960 učenika) - C
JUNIORS         – II i III razred srednje škole – ( 1645 učenika) - J
STUDENTS      – IV razred srednjih škola – (591 učenik) - S
Ukupno se natjecalo 23953 učenika.

Međunarodno matematičko natjecanje  "Klokan bez granica" 2012.

Sljedeće godine natjecanje će biti održano 15. ožujka 2012. godine, s početkom u 12 sati i 30 minuta.

Primjere zadataka s prošlih natjecanja možete pogledati u knjizi: «Matematičko natjecanje Klokan bez granica 2005 – 2008», a možete je nabaviti na gore navedenoj adresi.

Detaljnije o pravilima, zadatcima, rješenjima i ljestvice uspjeha možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskoga matematičkoga društva "Klokani bez granica".

Igra - natjecanje

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupinu "Leptirići", odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.