Projekt "Zajedno bolji"
Autor: Branka Mack-Savanović, 29. 5. 2023.

Nositelj projekta je Udruga za borbu protiv ovisnosti Ne-ovisnost, a partneri u projektu su Proni  Centar za socijalno podučavanje - ured Vukovar, Osnovna škola Josipa Kozarca (Semeljci), Osnovna škola Miroslava Krleže (Čepin) i Osnovna škola Retfala (Osijek). Suradnik u projektu je MUP, Služba prevencije OBŽ.

Projekt „Zajedno bolji“ trajat će od 1. travnja 2023. do 30. ožujka 2024. godine, a financiran je sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Projekt „Zajedno bolji“

Projekt „Zajedno bolji“ doprinosi suzbijanju i sprječavanju pojave ovisnosti među djecom i mladima te rizičnog ponašanja djece i mladih vezanog uz eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti. Ideja projekta je suvremena i prilagođena adolescentima te se razlikuje od većine preventivnih programa ovisnosti po tome što glavna aktivnost nije usmjerena na upozoravanje i naglašavanje opasnosti koje proizlaze iz ovisnosti, već potkrepljuje pozitivno ponašanje i usmjerena je na zaštitne čimbenike, odnosno pozitivne promjene i promjenu stavova.

Projektni ciljevi će biti ostvareni kroz uključivanje roditelja učenika i učenika osnovnih škola u projektne radionice. Korisnici projekta su 50 roditelja učenika i 160 učenika sedmih razreda osnovnih škola.

Glavne projektne aktivnosti su:

•             „Trening za roditelje“

•             „Što je ovisnost“ radionica za učenike sedmih razreda osnovne škole

•             Trening socijalnih vještina za učenike sedmih razreda osnovne škole:

-˝Na istoj valnoj duljini˝

-˝Ne gubi glavu˝