Projekt obuke neplivača učenika 5. razred osnovnih škola
Autor: Marija Dorić, 13. 12. 2023.

Problematiku obuke neplivača u školama Osječko-baranjske županije, Osječko-baranjska županija prepoznala je još 2009. godine od kada se sustavno i kontinuirano program provodi po „Planu i programu za obuku neplivača“ Športske zajednice Osječko-baranjske županije, autora Dražena Rastovskog, prof.

Na području naše županije provjereno je znanje plivanja učenika 5. i 6. razreda u periodu 2015., i od 2018. do 2022. Utvrđeno je kako 63,67% djece nisu plivači. Plan i program verificiran je od strane Agencije za odgoj i obrazovanje te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Organizator provedbe Projekta je Športska zajednica Osječko-baranjske županije u suradnji sa specijaliziranom udrugom za provedbu programa obuke neplivača Sportski klub „Profesor Baltazar“ Osijek. Sredstva za troškove prijevoza, korištenje bazena te stručnog rada putem Sportske zajednice Osječko-baranjske županije osigurava Osječko-baranjska županija i Ministarstvo turizma i

sporta. Osječko-baranjska županija u suradnji sa Sportskom zajednicom Osječko-baranjske županije realizirala je  program PROVJERE i OBUKE NEPLIVAČA 5-IH RAZREDA svih osnovnih škola  našeg područja. Učenici naše škole pristupili su provjeri 23.11., a neplivači su nastavili desetodnevnu obuku u periodu 27.11. - 8.12.2023. u Bizovcu i na Gradskim bazenima Osijek.

Provedba programa se sastoji od tri dijela:

I. dio

Projekt započinje popunjavanjem Anketnih upitnika među učenicima petih razreda

II. dio

Praktična provjera znanja plivanja za učenike čiji roditelji su se izjasnili da je dijete PLIVAČ. Od svih naših učenika koji su se izjasnili kao plivači, samo jedan je zaista opravdao taj naziv. Učenici su na provjeri trebali ući i duboku vodu skokom na noge, izvesti više od 10 uzastopnih disanja (udah izvan, izdah u vodi), plivati bilo kojim načinom 25 metara, održavati se u vodi u okomitom položaju više od 10 sekundi, u vodi dubine do prsiju izroniti predmet uronom na glavu i mijenjati plivanje iz prsa na leđa i obrnuto oko poprečne osi tijela.

III. dio

Nakon provedene provjere znanja plivanja, učenici koji su se izjasnili kao neplivači te učenici koji su detektirani kao neplivači pristupili su obuci neplivača u trajanju od 20 školskih sati (10 dolazaka na bazen). Zadnji dan provodi se provjera stečenih sposobnosti plivanja i podjela potvrdnica s oznakom razine znanja plivanja koju je dijete dostiglo.

Čestitamo svim našim petašima koji su hrabro ovih dana odlazili na bazen i pratili redovitu nastavu!

Gordana Vlahović, pedagoginja