Ukupno: 207347
Dan izumitelja
Autor: Maja Katalinić, 16. 11. 2015.

Dan izumitelja je međunarodni blagdan koji se obilježava u Europi 9. studenog na dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr.
Obilježavanjem ovog blagdana podsjećamo se na velike izumitelje koji su poboljšali naš svakodnevni život i jačamo vjeru u vlastite izumiteljske ideje i promjene.
Tim povodom u našoj je školi postavljena manja izložba starih uređaja i manjih strojeva koji su nekada davno bili u uporabi i olakšavali čovjekov život.

Likovnjaci su u pozadini na zidu oslikali Baltazar-grad i neobičnog znanstvenika Baltazara koji uz pomoć svojih izuma olakšava živote ljudi u tom gradu.
Izložbu je postavio Leon Zakanji, profesor tehničke kulture u našoj školi koji nam je o tome nešto i rekao:

- Lijepo je što se kod nas obilježava Dan izumitelja jer su izumitelji od velike važnosti za čovječanstvo. Bilo bi dobro da se obilježava tjedan izumitelja jer su oni to zaslužili. Naši poznati izumitelji su E. S. Penkala, Nikola Tesla, Ruđer Bošković, Faust Vrančić i drugi. Nismo ni svjesni da je obična penkala kojom svakodnevno pišemo jedan veliki svjetski izum. Meni je osobno najdraži Nikola Tesla zbog silnog doprinosa čovječanstvu, zbog svojih ideja i pomalo ekscentričnog načina života. Njegovo djelo sam najviše proučavao studirajući. O njemu je mnogo pisano, filmovi snimani, po njemu je nazvana jedinica magnetne indukcije.

Što još dodati ovome nego pozvati sve one koji imaju znanje i ideje da se pridruže nizu već poznatih izumitelja…

Pripremio: Ivan Vuknić 7.a