Posjet nadbiskupa metropolita đakovačko-osječkoga Đure Hranića OŠ Miroslava Krleže
Autor: Marija Dorić, 5. 2. 2019.

Dana 5. veljače 2019. u 11 sati  našu su školu posjetili: nadbiskup metropolit đakovačko-osječki Đuro Hranić, velečasni Domagoj Lacković, nadbiskupov tajnik, velečasni Župe Presvetog Trojstva Pavo Vukovac te mr. Mato Mićan.

U svom je kratkom, ali inspirativnom govoru nadbiskup Đuro Hranić iznio cilj svoga pohoda, između ostaloga, u ciklusu od pet godina biskup bi trebao pohoditi svoje biskupije i na taj način upoznati vjernike te njihova stanja i potrebe zajednice, stoga je njegov posjet našoj školi i vrednovanje i poštovanje prema radu učitelja.

Nadbiskup je naglasio kako s osobitom radošću posjećuje nas učitelje zbog povezanosti naših zanimanja i uloga u odgojno-obrazovnom radu. Naime, u Crkvi je naglašena odgojna komponenta, a u školama obrazovna, ali je naglasak na odgoju djeteta neizostavan.

Također ističe kako je zadaća Crkve učvrstiti u čovjeku moralne vrijednosti kako bi mogao prepoznati u ljudima iskrenost i povjerenje. Danas je to teška zadaća s obzirom da su životni uvjeti i okolina problematični, no Crkva je stup nade, vjere i ljubavi, pa tako i povjerenja u svakoga čovjeka.

Nadbiskup iznosi zahtjevnost i oprez pri komunikaciji s roditeljima i djecom jer ponekad je odnos učitelj-učenik-roditelj „kamen spoticanja“. Ipak, treba zaključiti kako je svakomu učitelju cilj da svako dijete pojedinačno upozna, pruži mu i prenese svoje znanje i vještine kako bi se dijete jednoga izgradilo u cjelovitu ličnost.

Pri završetku svoga govora dao nam je obilje blagoslova i poželio mnogo uspjeha u daljnjem radu te pregršt životne i obiteljske radosti, a mi smo zahvalni i počašćeni što nas je nadbiskup Đuro Hranić osobno posjetio, pružio nam podršku svojim motivacijskim govorom i produhovljeni krećemo u nove radne pobjede!