Potaknimo ljubav prema čitanju
Autor: Nikolina Pejić, 12. 2. 2019.

Danas često čujemo kako se roditelji i stariji žale da djeca i mladi više ne čitaju, knjige izumiru, sve više vremena provode uz mobitele i računala...

Razni digitalni sadržaji preuzeli su većinu slobodnog vremena kako djece tako i odraslih te to svakako utječe i na postotak mladih koji će prije posegnuti za knjigom nego za mobitelom.

Kako bismo u djeci potaknuli i probudili ljubav prema čitanju odlučili smo na zabavan i jednostavan način približiti čitanje učenicima, ali i njihovim obiteljima.

Svaki razred koji sudjeluje u ovome dobio je jednu platnenu torbu koju su učenici sami dekorirali. Torba pripada cijelom razredu i učenici će u njoj nositi knjige.

Knjižničarka je u dogovoru s učiteljicama razredne nastave odabrala knjige i časopise koje će učenici čitati. Knjige su prilagođene njihovom uzrastu i svaki tjedan se mijenjaju naslovi. Nakon što smo na satu ukrasili torbu i u nju spremili knjige, učenici torbu nose kući. Svaki učenik ima tjedan dana da pročita knjigu ili knjige po svom odabiru. Uz knjige, u torbi se nalazi i bilježnici u koju učenici upisuju svoje ime i naslov knjige, pjesme ili priče koju su pročitali. Uz to, mogu i nacrtati priču koja im  se najviše svidjela ili napisati najdraže citate i riječi.

Nakon što su tjedan dana čitali knjige, učenici torbu donose u knjižnicu gdje će se prirediti knjige za idućeg učenika koji dolazi po torbu.

Pozivamo i roditelje da aktivno sudjeluju u čitanju s djecom. Potičite ih da što više čitaju i vi njima čitajte knjige ili slikovnice koje su oni sami odabrali. Na ovaj način ne samo što vaše dijete uči nego i kvalitetno provodite zajedničko vrijeme.

Razgovarajte dok čitate. Zajedničko je čitanje odličan način kako potaknuti razgovor s djetetom. Postavljate pitanja, potičite razgovor, dozvolite djetetu da i ono vas pita sve što ga zanima. Dijete na taj način razvija govorne i komunikacijske vještine, jasno izražavanje, kritičko mišljenje i istodobno uči poštivanje različitosti u mišljenjima.

Ovaj način poticanja čitanja trenutno se provodi u nižim razreda (1.-4.)  pozivamo i učenike viših razreda da se uključe! J

''Djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle''.

Odgovore na pitanja vezana uz ovaj projekt kao i sve prijedloge za čitanje možete dobiti u knjižnici.