Ukupno: 211943
„Pretvaranje kulturnog nasljeđa „Šokaca“ u turističku atrakciju – ŠOKCI“
Autor: Marija Dorić, 19. 2. 2019.

„Pretvaranje kulturnog nasljeđa „Šokaca“  u turističku atrakciju – ŠOKCI“

U ponedjeljak 18. veljače 2019. godine, od 11 sati započela je u OŠ Miroslava Krleže edukativna radionica o baštini šokačkog plesa u sklopu projekta: „ Pretvaranje kulturnog nasljeđa „Šokaca“ u turističku atrakciju – ŠOKCI“

( ID: HUHR/1601/2.1/0006, Akronim ŠOKCI, projekt sufinanciran sredstvima Europske unije u okviru prekogranične suradnje Interreg V-A Hungary – Croatia Cooperation Programme 2014-2020).

Radionica je organizirana za učenike osmih razreda OŠ Miroslava Krleže i OŠ Vladimir Nazor, Čepin koji su i sami aktivno sudjelovali.

Radionica je započela zanimljivom pričom bake Ivke, Šokice rođene davne 1937. godine. Djetinjstvo i mladost proživjela je u selu Punitovci te je učenicima ispričala kako je život izgledao u njezino vrijeme: kako su izgledale kuće, dvorišta, što su radili poslije škole, kako su se  igrali, zabavljali i okupljali, kako su se oblačili, češljali i prilazili jedni drugima. Iako su uočene brojne drastične razlike tadašnjeg života u odnosu na današnji, učenici su s oduševljenjem slušali te postavljali brojna pitanja pronalazeći neke od tadašnjih običaja i u svom svakodnevnom životu.

Kroz prezentaciju su mogli vidjeti mnoge fotografije šokačkih sela, kuća, dvorišta, kao i njihovih instrumenata te bogatih tradicijskih narodnih nošnji. Članovi Kulturno umjetničkog društva „Ivan Kapistran Adamović“  Čepin uživo su prikazali bogatstvo narodnih nošnji Šokaca, a učenici su i sami dobili zadatak pokušati složiti sve dijelove nošnje te su ga vrlo uspješno izvršili.

Cilj ove radionice bio je i da učenici nauče plesati šokačko kolo te nauče tradicionalne muške i ženske napjeve koji su se u kolu pjevali. Uz pratnju tamburaškog orkestra cilj je ostvaren više nego uspješno te se nadamo da će se pojedinci, kojima se svidjelo, nastaviti i u budućnosti baviti pjesmom, plesom i očuvanjem tradicije Šokaca.

Za sam kraj radionice ostavljeno je predstavljanje i degustacija tradicionalnh jela naših Šokaca te smo se rastali zadovoljni uz mirise i okuse pogače, kulena, šunke, kobasice, slanine i gužvare.

Autorica teksta: Ana Zrinski

Fotografije