PATROLNI IZLETI IZVIĐAČA, PLANINKI, POLETARACA I PČELICA
Autor: Marija Dorić, 4. 3. 2019.

PATROLNI  IZLETI IZVIĐAČA, PLANINKI, POLETARACA I PČELICA

Prema planu i programu rada godišnjeg Zbora 1. družine izviđača „Sjerkovine“ iz Odreda izviđača „Suncokret“ Čepin dana 2. ožujka 2019. održani su poludnevni izleti patrola „Golub“ i „Vjeverica“  na logorskoj prostoriji „Ugljara“s polaskom u 09,00 i povratkom u 15,00 sati.

Težišne aktivnosti Družina je izvela zajednički, a patrole su na terenu ostvarivale neke dijelove programa odvojeno. To je učinjeno iz razloga što su izviđači i planinke naših patrola još neiskusni i ne mogu samostalno izvoditi patrolne izlete. Zato su tu brđani, punoljetni članovi organizacije koji u svemu pomažu mlađima, što je do sada bila praksa na svim odredskim akcijama.

Nakon postrojavanja na ZM ispred ugostiteljskog objekta „Imperija“, biciklima se krenulo na Ugljaru. Od 21 člana družine izletima je prisustvovalo 19 članova koji su učenice i učenici Osnovne škole Miroslava Krleže Čepin, njihov vođa koji je učitelj i dvije bivše učenice. Spomenut ćemo ih po kategorijama i razrednim odjelima.

Poletarci: Karlo Nađ, 2c,

Pčelice: Sara Marjanović, 1b,

Izviđači i planinke, 5a: Čotra Dalibor, Lorena Gutal, Noel Ćorluka, Marin Salaj, Marino Babić, Sara Pocrnić.

Izviđači i planinke, 5b:, Lara Jahn, Stela Matičić, Vid Babić.

Izviđači: Andrija Brkić, 6. a i  Luka Nikić, Gabrijel Palatinuš, Leon Zec, 6b.

Planinke: Lara Marjanović, 8a.

Planinke bivše učenice naše škole: Katarina Bek, učenica 1. razreda Ugostiteljske škole u Osijeku i Lana Nađ, učenica 2. razreda Medicinske škole u Osijeku.

Brđani: Borna Šulc učitelj geografije i vođa družine.

Iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Čepin izletima su prisustvovali planinke i izviđači: Vid Sablić i Nicole Matijaš iz 7. razreda.

Brđani i brđanke-članovi uprave Odreda koji su pomogli izvođenje težišnih akcija: Ivica Bek-predsjednik Kluba brđana „Čepinski rendžeri“(1. starješina odreda), Nosonja Sablić-ekonom odreda, Miodrag Matijaš-načelnik odreda i Marina Nađ-starješina odreda(novoizabrana).

Roditelji i suradnici: gospodin Kristijan Marjanović-vatrogasni časnik koji će obučavati izviđače i planinke za osvajanje vještarstava VATROGASAC iz posebnog dijela izviđačkog programa.

Svi izviđači i planinke okupili su se i pripremili prema dnevnoj zapovijedi. Unutarnja sigurnost jedinice (kretanje i ponašanje u prometu, kretanje i ponašanje u šumi, zaštita od kiše, pp zaštita,higijena i zdravstvena zaštita) bila je na visokoj razini. Ipak, dvije planinke osobnom nepažnjom naučile su i nešto novo (ne provocirati male šumske životinje jer nisu kućni ljubimci).

Izviđači, planinke, poletarac i pčelica učili su: pripremati mjesto za ognjište i vatru, čuvati vatru i propisno je ugasiti, kako kuhati grah, peći hrenovke u prirodi, kako uzgajati i pripremati gljive (potrebno za vješarstvo KUHAR), dva čvora, pravilno rabiti sjekiru(uvjeti za vještarstvo PIONIR), napraviti zaklon od nevremena (iz gradiva vještarstva IZLETNIK), rabiti asepsol (iz vještarstva PRVA POMOĆ), izraditi klepetalo od čička, kako i zašto glasno pjevati, odigrati dvije izviđačke igre.

Brđani su osigurali sve namirnice za kuhanje, vodu i sokove za piće i pranje ruku i porcija, svu logorsku i kuhinjsku opremu. Financijski troškovi akcije koje pokrivaju članovi – odnosno njihovi roditelji i ovaj su puta bili :=00,00 kuna. Nesebično ponašanje brđana prema izviđačima uvijek je izraženo u Odredu izviđača „Suncokret“Čepin. Družina planira ove godine i morsko logorovanje na otoku Prvić kod Šibenika s ostalim izviđačima Osječko-baranjske županije. Uprava Odreda nudi podršku. Zaključujemo da su sudionici izleta bili zadovoljni i da će tako biti i ubuduće. Uprava Odreda izviđača „Suncokret“ Čepin odlučila je da se od sljedeće aktivnosti, sva postrojavanja cijelog odreda i svih integralnih jedinica u početku i završetku izvode ispred OŠ (novog odredskog stana), a to je i naše ZM 1 (zborno mjesto broj 1).

„I kad vjetar piri i kad kiša pada, srest ćeš izviđača iz Čepina grada!“

„Čepin! – Suncokret! – Suncokret! – Suncokret!“

FOTOGRAFIJE